Browse
Shopping Cart

We bought the same exact grocery list at 4 different supermarkets and were shocked by how similar prices were

Grocery store kid

  • We compared the prices of basic groceries like eggs, milk, and bread at four major grocery stores in New York.
  • Trader Joe's had the best value overall, but their price point was very similar to Whole Foods Market and Stop & Shop.
  • Fairway was the only store we visited whose prices were markedly different.

 

When you're stocking up your refrigerator with basic groceries, you're probably not overthinking the prices. After all, everyone needs eggs and milk, so why shop around? That's where we come in. 

INSIDER visited four major supermarket and grocery chains in New York: Stop & Shop, Whole Foods Market, Trader Joe's, and Fairway to determine which store has the best value on everyday items.

We filled up our cart with the following basic pantry items:

  • a (comparably-sized) loaf of bread
  • a pound of butter
  • a carton of one dozen eggs
  • a quart of milk
  • one box of pasta 

Keep scrolling to find out which chain came out on top.

SEE ALSO: The 15 best grocery stores across the US

FOLLOW US: INSIDER Food is on Facebook

First I went to Stop & Shop on Long Island, where the prices for basic groceries were about average.

Bread: Nature’s Own Bread, whole wheat loaf — $2.99

Butter: 1 pound of Land O' Lakes salted butter — $3.49 

Eggs: 1 dozen extra-large Eggland's Best eggs — $3.29

Milk: 1 quart Stop & Shop-brand whole milk — $1.29

Pasta: 1 box (16 ounces) Barilla penne pasta — $1.45

TOTAL: $12.51



Next, I tried Whole Foods Market in New York City and braced myself for high prices, but they were surprisingly reasonable.

Bread: 365 Everyday Value Whole wheat loaf — $2.99

Butter: 1 pound of 365 Everyday Value salted butter — $3.49

Eggs: 1 dozen 365 Everyday Value cage-free extra large brown eggs: — $3.19

Milk: 1 quart 365 Everyday Value whole milk — $1.39

Pasta: 1 box (16 ounces) Everyday Value organic penne rigate pasta — $1.49 **

TOTAL: $12.55 (only 4 cents more than Stop & Shop!)

**While we didn't see it at the store, Whole Foods does sell a non-organic pasta for $1.09, which would bring our total to $12.05.



Trader Joe's in New York City had very similar prices to Whole Foods and Stop & Shop, but was the best bang for your buck overall.

Bread: Trader Joe's brand whole wheat loaf — $2.99

Butter: 1 pound of Trader Joe's salted butter — $2.99

Eggs: 1 dozen Trader Joe's extra-large, cage-free brown eggs — $3.69

Milk: 1 quart Trader Joe's whole milk: $1.29

Pasta: 1 bag (16 ounces) Trader Joe's penne rigate pasta — 99 cents

TOTAL: $11.95



See the rest of the story at INSIDER